Слово 2016 року

Світлана Левандовська
Автор: Світлана Левандовська
лексика

Привіт. Знайомтесь, це Джон. Він підтримав Брексіт, тому що він “справжній патріот”, якого партія переконала, що ЄС – повна лажа і не розкриває весь потенціал держави. Він не хотів слухати якихось там економістів чи інших політиків, бо вони “нічого не знають” і взагалі та ну їх всіх. Якщо ти за ЄС, то ти проти своєї країни. Зрада!

А це Дональд. Він сам зробив так, щоб люди йому вірили і підтримували, спекулюючи ідеєю “світового лідерства” США. Він насправді не політик, але всім сподобалось, як він “зачепив більшість струн американських сердець” і так сильно перейнявся насущними проблемами народу. Ну..принаймні так кажуть.

Ну а це баба Клара. Вона проти підвищення пенсійного віку, бо впевнена, що це черговий хитрий трюк українських політиків, які хочуть ще більше грошей вкрасти. Вона не дуже розуміє, що це значно зменшить податкове навантаження. І байдуже, що вже отримує свою пенсію – все одно треба всім сказати, що це – зрада!

Це все приклади слова року – прикметника post-truth (пост-правдивий) – традиційно обраного Oxford English Dictionary. Найчастіше його вживають у статтях на політичну або ж економічну тематики у словосполученні post-truth society, щоб охарактеризувати суспільство, яке більше у своєму виборі опирається на власні переконання чи емоції, аніж на об’єктивні факти.

Більшість людей втомились від “об’єктивності”, бо вона – як вода в пустелі: чим ближче підходиш до неї, тим ілюзорнішою здається. Колись Коперник ошелешив усіх тим, що Земля обертається навколо Сонця, а не навпаки; у 1861 у нас скасували кріпосне право, а нещодавно взагалі почали заявляти, що гендер – це психічне поняття, а не біологічне. Тому сьогодні латинський префікс post вже не стосується чогось минувшого, а радше чогось відокремленого. Тепер легше триматись осторонь так званої “правди”, бо з часом вона все одно перетвориться на брехню. Ми не знаємо кому вірити, тому віримо собі і своїм емоціям. Саме тому post-truth стало таким чітким визначенням 2016 року.

Про інші слова 2016 року ми напишемо найближим часом. Підписуйтесь на нашу розсилку і stay in touch! :)

Світлана Левандовська
Автор:
Світлана Левандовська